Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

Prvé komunálne vozidlá SCANIA Euro_6

Prvé komunálne vozidlá SCANIA Euro 6

Vďaka modulárnemu produktovému systému môžu byť motory Scania Euro 6 špecifikované pre prakticky akúkoľvek aplikáciu na trhu. Navyše Euro 6 inštalácia nezaberá takmer žiadne dodatočné miesto na podvozku. Prvým komunálnym vozidlom s motorom Euro 6 je plne vybavené fekálne vozidlo. K dispozícii sú aj podvozky s pohonom všetkých náprav pre hasičské a komunálne účely.

Scania G 480 8x2 Euro 6 fekálne vozidlo
Štvornápravové komunálne fekálne vozidlo je majstrovským dielom. Nadstavba zaberá väčšinu voľného priestoru medzi nápravami. Vďaka priestorovo efektívnemu riešeniu Scania Euro 6 s tlmičom zhodnej veľkosti ako u Euro 5, je montáž nadstavby pre nadstavbára nekomplikovaná, to znamená inštalácia je nezmenená.

Napriek svojej ucelenosti, jednotka tlmiča obsahuje všetky prvky systému dodatočnej úpravy výfukových plynov Euro 6. Výfukové plyny najprv prejdú cez oxidačný katalyzátor, ktorý výfukové plyny pripraví na ďalšie kroky v procese, a to odstránenie pevných častíc prostredníctvom filtra pevných častíc, odstránenie NOx v dvoch paralelných SCR katalyzátoroch a zvyškov amoniaku v účinnom konvertore pohlcujúci čpavok.


"Inštalácia takejto komplexnej nadstavby na podvozku Scania Euro 6 bola celkom jednoduchá," hovorí Brian Stage, generálny riaditeľ spoločnosti J Hvidtved Larsen A/S Silkeborg, dánskeho výrobcu nadstavieb. "Nadstavba je zhodná s nadstavbou montovanou na podvozky vozidiel vybavených s motorom Euro 5, čo je veľká výhoda z hľadiska nákladov a rýchlej dodacej lehoty."

Fekálne vozidlo je postavené na podvozku Scania G 480 8x2 s dvoma riadenými prednými nápravami a hydraulicky riadenou štvrtou nápravy. 13-litrový motor Euro 6 výkonu 480k (353kW) poskytuje 2500 Nm krútiaceho momentu, ktorý je dostatočný pre pohon vozidla, rovnako ako prídavných pomocných náhonov.


Scania predstavila svoje prvé motory Euro 6 pred rokom. V prevádzkových testoch u zákazníkov ako aj v novinárskych testoch získavajú vynikajúce hodnotenia s excelentnými výsledkami.


Legislatíva Euro 6 vstúpi do platnosti pre nové modely dňa 31.decembra 2012 a pre všetky nové vozidlá o rok neskôr. Stimuly na podporu investícii do čistejších technológií sú v súčasnosti prijímané orgánmi v niektorých európskych krajinách.

b