Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

Plánovač trasy

ImageUrčite nie som jediný vodič, ktorý sa pred cestou vždy pripravuje a prejde si dopredu cestu a cieľ aj napriek tomu, že vlastní navigačný systém. Na internete je mnoho vyhľadávačov a plánovačov trás alebo máp, ale väčšinou majú veľké nedostatky hlavne čo sa pokrytia Slovenska týka. Už niekoľko rokov používam dva. Nižšie vám ich predstavím a opíšem, čo všetko dokážu.

 

Image

Image

VIAMICHELINE.COM

MAP24.COM

 

PLÁNOVAČ TRASY – VIAMICHELINE.COM
Hneď na začiatok musím uviesť, že tento plánovač nie je preložený do slovenčiny prípadne češtiny. Myslím však, že ovládanie je celkom zrozumiteľné. Plánovač používa mapy firmy Tele Atlas, ktoré podrobne pokrývajú štáty celej Európy.

Ak zadáte do miesta odchodu (departure) alebo miesta cieľa (destination) miesto, ktoré je v Európe dvojmo, prípadne ho plánovač nevie rozpoznať dá vám na výber. Ako možnosti cesty sa dá nastaviť najrýchlejšia, najkratšia, vyhliadková, ekonomická, pre chodcov, bicykle a odporúčaná (Micheline recommended). Ďalej je možné nastaviťuprednostnenie diaľnic, vyhnutie sa plateným úsekom a zónam, takzvaným off-road úsekom ako sú trajekty, vlaky, a iné, nastavenie dátumu, typu vozidla (v ktorom bohužiaľ nie je aj možnosť „truck“ prípadne „autobus“), typ paliva, ceny paliva a meny v ktorej sa vypočíta celková cena prepravy vrátane poplatkov za diaľnice.

Po nastavení všetkých detailov prepravy sa zobrazí mapa trasy, celková dĺžka, čas prepravy, vzdialenosť a podrobný popis trasy. Popis trasy je rozdelený na body alebo ináč povedané dopravné uzle, v ktorých je napríklad potrebné odbočiť.

Na stránke je tiež vyhľadávač reštaurácií, hotelov, turistických informácií a veľa iných možností.

 

 

PLÁNOVAČ TRASY – MAP24.COM
Na rozdiel od VIAMICHELINE.COM je tento plánovač „aspoň“ v češtine. Takže ovládanie je bezproblémové úplne pre každého. MAP24.COM sa nedávno spojil so silným hráčom na trhu v oblasti geografických a navigačných systémov a tak má tento plánovač mapové podklady ako sa povie z prvej ruky. Obsahuje všetky štáty Európy, ale aj napríklad Ameriky, Afriky a Ázie.

Rovnako ako predošlí plánovač dáva na výber konkrétne miesta cieľa a odchodu. K nastaveniu cesty je možne zadať „možnosti záujmu“ ako napríklad kostoly, letiská, kultúra, nákupné centrá, reštaurácie, šport, turistické atrakcie, a iné. K pokročilým nastaveniam patrí možnosť nastaviť si cestu pre vozidlo alebo chodca, najrýchlejšiu alebo najkratšiu. Veľké plus ma tento plánovač za možnosť nastaviť priemernú rýchlosť vďaka ktorej je presnejšie odhadnutá celková časová dĺžka trasy. Sú tu preddefinované rýchlosti pre osobné auto, motocykel a nákladné vozidlo.

Po nastavení všetkých detailov sa zobrazí celková dĺžka a čas prepravy, popis a mapa trasy. Mapu je možné približovať, posúvať a prepínať v troch režimoch zobrazenia (mapa, hybrid, satelit).


Ak používate iný plánovač trás, máte ho vyskúšaný a viete, že je lepší prípadne má funkcie, ktoré tieto vyhľadávače nemajú pridajte nižšie komentár alebo napíšte do diskusného fóra.

nepružná manipulácia

v GOOGLE maps je možné zmeniť trasu potiahnutím na inú cestu aj pridať nový bod, na trase

b