Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

Kde všade potrebujeme zimné pneumatiky a snehové reťaze

ImageOdkedy potrebujeme zimné pneumatiky v okolitých krajinách? Musíme mať snehové reťaze stále vo vozidle? Na Slovensku platí pre nákladné vozidlá a autobusy povinnosť mať „obuté“ zimné pneumatiky minimálne na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca. 

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič osobného motorového vozidla môže také vozidlo použiť v cestnej premávke len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

Ak jazdíte iba po slovenských cestách, snehové reťaze vo vozidle mať netreba - nie sú povinné. Avšak povinnosť použiť snehové reťaze minimálne na dvoch kolesách hnacej nápravy platí ak, to prikazuje dopravná značka „Snehové reťaze“.

 

 

RAKÚSKO
Zimné pneumatiky sú povinné pre všetky vozidlá nad 3,5 t medzi 1. novembrom a 15. aprílom. Autobusy a vozidlá s počtom miest 8 a viac majú povinnosť byť vybavené zimnými pneumatikami minimálne na jednej hnacej náprave v období medzi 1. novembrom a 15. marcom.

Snehové reťaze pre minimálne dve kolesá hnacej nápravy musia byť vo vozidle nad 3,5t od 1. novembra do 15. apríla.

V Rakúsku sá môžu používať iba snehové reťaze, ktoré zodpovedajú normám V5117 resp. V5119.

 

 

MAĎARSKO
V Maďarsku nie je povinnosť používať zimné pneumatiky. Je však zakázané používať pneumatiky s hrotmi. Rovnako ako zimné pneumatiky, nie je povinnosť mať vo vozidle snehové reťaze. ALE! Ak to prikazuje značka napr. na hraniciach, je potrebné mať snehové reťaze minimálne pre jednu hnaciu nápravu. Maximálna rýchlosť s „obutými“ snehovými reťazami je v Maďarsku 50 km/h.

 

 

ČESKÁ REPUBLIKA
V Českej republike nie je povinnosť používať snehové reťaze. Avšak, ak to prikazuje dopravná značka, je povinné mať minimálne jeden pár na hnacej náprave. Maximálna rýchlosť s „obutými“ snehovými reťazami je v Českej republike 50 km/h.

Všetky vozidlá nad 3,5 t vrátane autobusov majú povinnosť mať zimné pneumatiky na všetkých hnacích nápravách medzi 1. novembrom a 31. marcom na cestách, ktoré sú označené dopravnou značkou „Zimní výbava“. (Pre vozidlá do 3,5 t je povinnosť mať zimné pneumatiky na všetkých kolesách.)

 


POĽSKO
V Poľsku nie je povinnosť používať zimné pneumatiky. Vozidlo by ale malo byť vybavené a udržiavané takým spôsobom, aby neohrozovalo bezpečnosť cestujúcich alebo ostatných účastníkov cestnej premávky. Používanie pneumatík s protišmykovým dezénom alebo pneumatík s hrotmi je zakázané.

Rovnako ako zimné pneumatiky, nie je povinnosť používať ani snehové reťaze. Avšak, ak to prikazuje dopravná značka, je potrebné mať reťaze aspoň na dvoch hnaných kolesách. Použitie snehových reťazí je možné iba na zasnežených cestách.

 

UKRAJINA
Podľa doteraz zistených informácií nie je povinnosť používať snehové reťaze a zimné pneumatiky.

 

 

Aké predpisy platia v ostatných krajinách Európskej únie si môžete prečítať kliknutím na požadovanú krajinu (prístup je možný iba pre členov webu Profivodic.sk):

 

Belgicko Bulharsko Dánsko Estónsko Fínsko
Francúzsko Holandsko Írsko Litva Lotyšsko
Luxembursko Nemecko Nórsko Portugalsko Rumunsko
Španielsko Švajčiarsko Švédsko Taliansko

 

b