Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

90 hod dvojtyždňový pracovný čas

Podľa zákona je súčet pracovného času vodiča, v dvoch bezprostredne po sebe nasledujúcich týždňoch maximálne 90 hodín. Zaujíma ma, či toto ustanovenie platí bez výhrady(bez ohľadu na dĺžku týždenného odpočinku medzi jednotlivými týždňami), alebo po vykonaní minim. 45 hod. týždenného odpočinku sa mi začína nový dvojtýždenný cyklus.
Teoreticky môže nastať situácia:
1. týždeň
Začínam jazdiť v pondelok o 0:00 hod.
4 x 9 hod jazdy + 2 x 10 hod jazdy 56 hod
bezpečnostné prestávky: 8 hod
denné doby odpočinku(3x9 hod+ 2x11 hod) 49 hod
------------------------------------------------
spolu 113 hod
To znamená, že môj pracovný týždeň končí v piatok o 17 hod.
Do konca kalendárneho týždňa ( nedeľa 24:00 hod) urobím pauzu 55 hod.

V druhom týždni môžem jazdiť viac ako 36 hodín, alebo platí ustanovenie o dĺžke pracovného času v dvoch bezprostredne po sebe nasledujúcich týždňoch?

pravdepodobne si myslis pojmy

pracovny cas a cas jazdy. ak ta zaujim pracovny cas musis vychadzat zo zakona 462. Ak ta zaujima 90h jzdy mozes vychadzat aj z tohto zakona, aj z 561. Budem predpokladat ze ta zaujima maximalna doba jazdy 90h...
Je jedno ako dlho pracujes v prvom a druhom tyzdni. Doba jazdy v dvoch po sebe nasledujucich tyzdnoch (14 plnych dni v rade) nesmie prekrocit 90H!!!. Takze ak prvy tyzden odjazdis 56 ten druhy nesmies viac ako 34... Jednak si aj priklad dokopal.
Ak ti ide o dobu prace podla 462 tak do doby prace sa nezapocitavaju doby bezpecnostnych prestavok... teda tych 8 h v kalkulacii nema co robit. O dobe prace - teda naozaj dobe prace hovori len 462. 561 o nej nehovori nic. Ale oba ti urcuju to ze tvoja jazda v dvoch po sebe iducich tyzdnoch nesmie prekrocit 90h. takze ak zacinas v pondelok 0:00 tak dvojtyzdnovy cyklus (90h) je do nedele 24:00 o dva tyzdne. a to bez ohladu na to, ze si v prvy tyzden robil pauzu 55h.
Na strane sruhej ak ti ide o vyklad pracovneho casu podla 462 do tohto sa nezapocitava len jazda, ale aj doba vy/nakladok, ina praca atd, atd.. teda vsetok tvoj cas medzi dvoma dobami odpocinku minus bezpecnostne prestavky...

dik za vysvetlenie,

dik za vysvetlenie, zaujímala ma doba jazdy v dvojtýždňovom cykle.

b