Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

Nie je vinníkom tragickej nehody náhodou dopravná polícia a minister vnútra?

Nie je vinníkom tragickej nehody náhodou dopravná polícia a minister vnútra?

Výsledkom intenzívneho sneženia minulý týždeň bola tragická nehoda českého linkového autobusu, ktorá sa stala v sobotu okolo štvrtej hodiny ráno. Linkový autobus, ktorý jazdí na trati Praha - Užhorod havaroval na výjazde z diaľnice D1 pri Jánovciach (okr. Poprad), keď počas snehovej kalamity zišiel z cesty a narazil do stĺpa. V autobuse sa viezlo 42 cestujúcich, dve ženy nehodu neprežili.

Ako to už na Slovensku býva zvykom, všetky média sa danej udalosti chytili a s podporou ministra vnútra našli vinníka. Pán Kaliňák vyhlásil, že "príčinou nehody by na základe predbežných zistení mohlo byť neprispôsobenie jazdy stavu vozovky". Vinníkom je teda vodič a technický stav vozidla. Bodka.

Ušiel vinník z miesta nehody?

Asi to však nebude také jednoznačné. Prevádzkovateľovi havarovaného autobusu sa ozval svedok nehody, ktorý 2 minúty po nehode videl vedľa autobusu havarovanú Škodu Octavia. Posádka podľa neho volala zdravotnú službu a následne z miesta činu odišla. Chcel sa vodič autobusu vyhnúť havarovanému vozidlu alebo to bola kolízia oboch vozidiel? Média o tejto skutočnosti vôbec neinformovali. Snáď vie o nej aspoň polícia.

Mala byť diaľnica pred nehodou uzavretá?

Napriek týmto informáciám nás zaujala promptnosť vyhlásenia ministra Kaliňáka o tom, ako sa nehoda stala. Videli sme stav všetkých ciest počas intenzívneho sneženia v piatok a tak sa naskytá otázka, či toto vyhlásenie nebolo zakrývajúcim manévrom pred nečinnosťou dopravnej polície. 

O tom, aby boli cesty aj počas sneženia zjazdné ako napríklad v Rakúsku, môžeme len snívať. Ak to však Údržba ciest nedokáže z rôznych dôvodov zabezpečiť, bolo by dobré aspoň eliminovať riziko takýchto tragických nehôd. Ak nie je diaľnica alebo cesta zjazdná, môže ju polícia uzavrieť. Pán Kaliňák mohol v to isté ráno podať vyhlásenie, že v rámci hesla "pomáhať a chrániť" museli spomínanú cestu uzavrieť a tak chrániť naše životy. Bohužiaľ nestalo sa tak.

Neprispôsobenie jazdy stavu a povahe vozovky je čarovná formulka, ktorá môže riešiť väčšinu dopravných nehôd. Stačí ukázať na vinníka, najlepšie na toho, ktorý sa nemôže brániť.

V zmysle hesla "pomáhať a chrániť" sa polícii nepodarilo tragédii zabrániť. Celá udalosť je skôr v zmysle "zlodej kričí, chyťte zlodeja".


Autor a foto: profivodic, sita, noblessline

Zas prekvapila zima

Bolo otazkou casu kedy sa tam stane nieco vazne ved ten vyjazd je priam horor a zvlast ked bol este neupraveny tak ten chudak za volantom sa uz mohol iba modlit a dufat ze pristane lahkom bohuzial nevyslo mu to. Po nehode som isiel okolo a videl som aky beton vyvalil ten tam musel ist ako na lyziach. Strasne rad by som videl toho debilka Kalinaka na mieste toho vodica ako on by tam prisposobil jazdu.

vodič

vždy je na vine vodič. Neprispôsobenie rýchlosti stave a....., je známa klauzula využívaná políciou aby štát nemusel plaťiť za spôsobené škody. Pochybujem, že nejaká nehoda v piatok a sobotu pre neupravené cesty bola vyriešená inak. A ečte tá blbá poznamka v správach o postrehu ZNALCA, že na autobuse na prednej náprave neboli zimné pneumatiky.

ten znalec som sa

ten znalec som sa nasmial....

b