Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

Ako si vybrať autochladničku?

Ako si vybrať chladničku?Autochladnička je v lete neoceniteľný pomocník počas dlhých ciest. Či už ste v noci na parkovisku alebo cez deň na pláži, potraviny potrebujete mať neustále v chlade, aby vydržali čerstvé a nápoje chladné, aby vás osviežili. Jediné riešenie je chladnička do auta, ktorá môže byť - termoelektrická, kompresorová alebo jednoduchá pasívna autochladnička, tzv. chladiaci box. Pri výbere autochladničky, ktorých je v ponuke niekoľko desiatok, možno až stoviek druhov je celkom problém vybrať si to správne a najlepšie riešenie. Nasledujúce riadky Vám v tom dúfam pomôžu.

 

CHLADIACE BOXY
Klasické chladiace boxy sa používajú s náplňou – chladivom vo veľkosti malej bonboniéry. Toto riešenie je skôr vhodné na piknik, alebo na cestu, kde nepotrebujeme príliš nízku teplotu a chladenie obsahu chladiaceho boxu nám stačí iba pár hodín (kým sa chladiaca náplň „nezohreje“).

Chladiaci box a autochladnička v jednom Waeco CoolFun
V našej ponuke nájdete kombináciu 2v1 – chladiaci box a autochladnička, pri ktorej nepotrebujete použiť ďalšie náplne/chladivo. Tento model autochladničky máme otestovaný aj na ceste na dovolenku (do Chorvátska). Všetko naložené a zmrazené jedlo zostalo zmrazené až do cieľa cesty, takže ju určite odporúčame na cesty na dovolenku a výlety.

Autochladnička je využiteľná kdekoľvek, či už počas cesty autom, v hoteli, doma alebo na pláži ako chladiaci box vďaka napájaniu cez zapalovač a klasickému sieťovemu káblu. Výmenou veka získate buď aktívnu chladničku alebo špičkový pasívny chladiaci box.

Termoelektrická chladnička Waeco CoolFun

 

TERMOELEKTRICKÉ CHLADNIČKY
Ideálnejšie riešenie ako udržať potraviny a nápoje vo vozidle v chlade sú termoelektrické alebo kompresorové chladničky. Lenže, termoelektrickú alebo kompresorovú? To je otázka.

Termoelektrické chladničkyTermoelektrické chladničky sú obľúbené hlavne pre ich obstarávaciu cenu, ktorá je pri porovnaní s kompresorovými chladničkami približne 50 %. Vďaka nízkej váhe, sa obzvlášť dobre prenášajú. Majú chladiacu výkonnosť chladenia až do 30°C pod okolitú teplotu, čo znamená, že ak je vonku 35°C, teplota vo vnútri chladničky bude okolo 5°C.

V prípade, že cestujete v horúcom období do štátov južnej Európy, termoelektrické chladničky nemusia byť tá najvhodnejšia voľba. Naopak, ideálne sú v severnejších častiach, kde sa teploty nepohybujú v takých extrémnych číslach. Sú však vďaka svojej váhe vhodné na prenášanie a tak ich ocenia najmä vodiči osobných vozidiel alebo malých mikrobusov pri ceste na dovolenku alebo výlet.

Všetky termoelektrické chladničky Waeco majú aj opačný režim – zohrievanie. Sú schopné zohrievať alebo lepšie povedané udržiavať teplotu až do teploty +65°C. Samozrejme, viac funkcií a lepšia výbava stojí o niečo viac. Na trhu je v ponuke veľa neznačkových a výkonovo slabých termoelektrických chladničiek, avšak spokojných majiteľov týchto produktov pomenej. Špičkou medzi výrobcami profesionálnych autochladničiek je značka Waeco (aj v ponuke Internetového obchodu Profivodic.sk ). Aké sú rozdiely v jednotlivých modelových radách termoelektrických chladničiek? .

 

Termoelektrické autochladničky Waeco TropiCool
Autochladničky Waeco TropiCool majú špičkový výkon (chladenie až do 30°C pod okolitú teplotu) a vďaka kvalitnému plastu, spracovaniu a celkovému dizajnu sú zaslúžene najpredávanejšími termoelektrickými chladničkami. Sú vybavené špeciálnym elektronickým systémom (okrem TC-07), ktorý sa ovláda pomocou dotykového panela, na ktorom je možné nastaviť napríklad sedem rôznych stupňov teploty, vrátane zohrievania. Stačí si už zvoliť iba objem – veľkosť autochladničky.

Termoelektrická chladnička Waeco TropiCool

 


Waeco BordBar
Dizajn a praktické prevedenie chladničiek Waeco BordBar obľubujú hlavne majitelia osobných vozidiel. V dnešnej dobe sú už skoro všetky osobné vozidlá dodávané so systémom ISOFIX na upevnenie detských sedačiek. Chladnička WAECO TE-21-ISO bola špeciálne navrhnutá pre tento systém a tak je manipulácia s ňou úplne jednoduchá a taktiež dosiahnutá maximálna bezpečnosť pri preprave.

Termoelektrická chladnička BordBar

 


KOMPRESOROVÉ CHLADNIČKY
Kompresorové chladničkyV prostredí, akým je osobný automobil, kabína nákladného vozidla alebo autobusu, kde sú konštantne vysoké teploty, sa jednoznačne odporúčajú kompresorové chladničky. Nevýhodou týchto chladničiek je ich obstarávacia cena. Avšak, môžete si byť istý, že potraviny alebo nápoje, ktoré do chladničky odložíte budú stále v chlade bez ohľadu na to, aká je vonkajšia teplota. Rôzne prevedenie veľkostí a tvarov v spolupráci so stabilnou kompresorovou technológiou robí z tohto druhu chladničiek bezkonkurenčné riešenie pre chladenie potravín a nápojov vo vozidlách. Väčšina kompresorových chladničiek dokáže mraziť až do -18°C a vďaka vstavaným batériám môže byť v činnosti až 18 hodín bez zapnutého napájania.

Pri dnešných moderných technológiách nie je ničím výnimočným prenosná kompresorová chladnička s veľkým objemom, excelentným chladením a mrazením aj v neznesiteľných horúčavách. Ak vám niekto povie „kompresorová chladnička“, určite si predstavte vstavanú chladničku v palubovke alebo inom úložnom priestore blízko Vás a spolujazdca bez kompromisov v chladení.

CoolFreeze CD-30 - objem 30 litrov, napájanie 12/24V DC > > >
CoolFreeze CDF-18 - objem 18 litrov, napájanie 12/24V DC > > >
CoolFreeze CDF-25 - objem 23 litrov, napájanie 12/24V DC > > >
CoolFreeze CDF-35 - objem 31 litrov, napájanie 12/24V DC > > >
CoolFreeze CF-35 - objem 31 litrov, napájanie 12/24V DC a 100-240V AC > > >
CoolFreeze CF-40 - objem 37 litrov, napájanie 12/24V DC a 100-240V AC > > >
CoolFreeze CF-50 - objem 49 litrov, napájanie 12/24V DC a 100-240V AC > > >
CoolFreeze FT-30 - objem 30 litrov, napájanie 12/24V DC a 100-240V AC > > >
CoolMatic CS MP2 - objem 25 litrov, napájanie 12/24V DC > > >
CoolMatic RHD-50 - objem 50 litrov, napájanie 12/24V DC > > >


Kompresorové chladničky rozdelené podľa značiek nákladných automobilov
Kompresorové chladničky v kabínach vozidielDlhoročnú spoluprácu firmy WAECO s výrobcami nákladných vozidiel a autobusov určite ocení každý vodič, ktorý s touto značkou chladničiek príde do kontaktu. Samozrejme, keďže má každý výrobca vozidiel iné usporiadanie prvkov a priestoru, pre každú kabínu je chladnička individuálne navrhnutá tak, aby zapadala do interiéru vozidla a nezavadzala.


Vozidlá DAF XF/CF 95 a 105 – Waeco CoolMatic CD-30 > > >
Vozidlá Iveco Stralis – Waeco CoolFreeze FT-30 > > >     alebo    Waeco ColdMachine CS-IV > > >
Vozidlá MAN TGA, TGX, TGM, TGL – Waeco TropiCool TC-21FL > > >
Vozidlá Mercedes-Benz Actros – Waeco CoolMatic CS-MP2 > > >
Vozidlá Renault Magnum a Premium – Waeco CoolMatic CD-30 > > >
Vozidlá Scania R – Waeco CoolMatic CS-SC > > >
Vozidlá Volvo FH (od 2002) – Waeco CoolMatic RHD-50 > > >
Dodávkové automobily – Waeco TropiCool TC-21FL > > >

 

Termoelektrické chladničky pre kamionistov Waeco CoolFun
Takzvané „Low-cost“ autochladničky. Vďaka neobjemnej termoelektrickej technológii majú tieto chladničky kompaktné rozmery s dostatočne veľkým vnútorným priestorom. Sú vďaka napájaniu 12/24V obzvlášť vhodné pre vodičov nákladných vozidiel, ale aj autobusov, mikrobusov a osobných áut. Rovnako ako ostatné termoelektrické autochladničky, dokážu aj zohrievať.

 


CHLADNIČKY A CHLADIACE ZARIADENIA PRE PROFESIONÁLNE VYUŽITIE

Chladničky pre profesionálne využitieV niektorých odvetviach, ako napríklad zdravotníctvo, kde je potrebné prepravovať farmaceutický alebo biologický materiál, liečivá  atď., je potreba špeciálnych chladiacich zariadení. Kompresorové a termoelektrické autochladničky alebo samostatné chladiace zariadenia s reguláciou vnútornej teploty s presnosťou na 0,1°C, vstavané digitálne termostaty alebo záznamníky teplôt sú dnes bežnou súčasťou sanitiek a iných špeciálnych vozidiel. Pre viac informácii nás kontaktujte> > >

 

 

 

AKO SI TEDA VYBRAŤ SPRÁVNU CHLADNIČKU?
Po prečítaní tohto článku už asi máte predstavu, aká chladnička by mohla byť najlepším riešením. Pred tým ako sa rozhodnete, položte si nasledujúce otázky: Na akú teplotu potrebujem ochladiť obsah? Tzn. čo v chladničke budem väčšinou mať? V akom prostredí budem chladničku používať? Ako často ju použijem? Aké napájanie mám k dispozícii (12V/24V/230V)? Aký obsah by mala mať a aký veľký priestor mám k dispozícii, kde by mohla chladnička byť?  Keď si odpoviete na tieto otázky, výber chladničky bude určite jednoduchší. V opačnom prípade nás kontaktujte.

 

Prajeme Vám veľa bezproblémových kilometrov za volantom!

 

b