Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

Prelomový systém pre ľahké riadenie bez námahy - Volvo Dynamic Steering

Len pár mesiacov po uvedení nového radu vozidiel FH predstavuje spoločnosť Volvo Trucks ďalšiu svetovú technickú inováciu. Volvo Dynamic Steering spája tradičné hydraulické servoriadenie s elektronicky ovládaným elektrickým motorom namontovaným k prevodu riadenia. Výsledkom je presné riadenie, ktoré dodá vodičovi pocit bezpečnejšieho, pohodlnejšieho a príjemnejšieho pracovného prostredia.

„Táto patentovaná technológia prináša vodičovi výhody vo všetkých prevádzkových podmienkach. Systém dynamického riadenia ponúka na diaľnici bezkonkurenčnú smerovú stabilitu. Pri nízkych rýchlostiach môžete aj ťažko naložené nákladné vozidlo ovládať len jedným prstom,‟ tvrdí Claes Nilsson, prezident spoločnosti Volvo Trucks.

Elektronicky ovládaný elektrický motor namontovaný na hriadeli volantu je hlavnou technologickou inováciou systému Volvo Dynamic Steering. Elektrický motor, ktorý pracuje spolu s hydraulickým servoriadením nákladného vozidla, má maximálny krútiaci moment 25 Nm a je regulovaný niekoľko tisíckrát za sekundu prostredníctvom elektronickej ovládacej jednotky.

„Úlohou elektrického motora je v každý moment prevádzky zabezpečiť dokonalý pocit riadenia. Napríklad snímače systému zaznamenajú, že vodič chce ísť rovno a automaticky zabezpečia, aby sa žiadna prekážka na povrchu vozovky neprenášala cez volant,‟ vysvetľuje Gustav Neander, projektový manažér pre Volvo Dynamic Steering.

„Pri nízkych rýchlostiach elektrický motor výrazne uľahčuje riadenie nákladného vozidla. Dokonca aj ťažko naložené stavebné nákladné vozidlo pôsobiace v teréne na nerovnom povrchu možno ovládať bez najmenšej námahy. Vodiči nákladných vozidiel, ktorí systém odskúšali počas vývoja, boli ohromení,‟ dodáva Gustav Neander.

Najlepšie výsledky vo všetkých prevádzkových podmienkach

Výhody systému možno zhrnúť do štyroch bodov:

  • Pri nízkych rýchlostiach prevezme elektrický motor prácu za vodiča. Vodič sa tak môže uvoľniť a šoférovať bez toho, aby musel namáhať svoje plecia a ramená. Ďalšou výhodou systému Volvo Dynamic Steering je automatické centrovanie aj počas cúvania.
  • Systém tlmí nerovnosti na povrchu vozovky, ako napríklad trhliny a diery. To znamená, že riadenie je stabilnejšie, pretože ho vodič nemusí korigovať neustálym miernym vyrovnávaním volantu.
  • Toto presné ovládanie znamená vyššiu smerovú stabilitu na diaľnici, čo vodičovi prináša uvoľnenejší zážitok z jazdy s úplnou kontrolou pri všetkých rýchlostiach. Systém dynamického riadenia prakticky odstráni všetky tie drobné pohyby volantom, ktoré sú na dnešných cestách nevyhnutné.
  • Riadiaci systém rýchlo rozozná prudký sklon povrchu vozovky alebo bočný vietor, ktoré automaticky vyrovná a vodič môže riadiť vozidlo bez toho, aby musel ťahať za volant a vyrovnávať každý bočný pohyb. Výrazné zvýšenie bezpečnosti na cestách a lepšie pohodlie vodiča.

Nový rozmer riadenia

Systém Volvo Dynamic Steering je odpoveďou na najčastejšie pracovné úrazy vodičov ťažkých nákladných vozidiel. Podľa oficiálnych údajov Švédskeho úradu pre pracovné prostredie prevažujú v štatistikách pracovných úrazov najmä vodiči nákladných vozidiel.

„Takmer štyria z piatich vodičov nákladných vozidiel sa každý týždeň sťažujú na bolesti chrbta, krku, pliec alebo ramien. Náš zdokonalený systém riadenia ponúka uvoľnenejší zážitok z jazdy, ktorý by mal vyriešiť tento druh problému v pracovnom prostredí,‟ uvádza Gustav Neander a dodáva: „Volvo Dynamic Steering dáva riadeniu ťažkých vozidiel úplne nový rozmer. Vďaka novej technológii sú pracovné podmienky vodiča príjemnejšie a bezpečnejšie.‟

b