Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

Zmeny v rakúskom a českom mýte

ImageOkrem Slovenska sa podmienky spoplatnenia cestnej siete zmenili aj v susedných krajinách. V Českej republike sa mýtna povinnosť rozšírila aj pre vozidlá nad 3,5 tony a v Rakúsku vstúpili do platnosti nové tarify založené na kategorizácii emisných tried a tak môžeme na rakúskych diaľniciach ušetriť až 20% oproti minulému roku.

 

ČESKÁ REPUBLIKA
Od 1.1.2010 sa za jazdu motorovým vozidlom s povolenou hmotnosťou nad 3 500 kg po diaľniciach, rýchlostných komunikáciách a po označených úsekoch ciest I. triedy platí mýto, a vozidlo preto musí byť vybavené palubnou jednotkou. Vozidlo nad 3,5 t s časovým kupónom 2009, ktorého platnosť skončí až počas januára 2010, podlieha mýtu až po skončení platnosti kupónu. Vozidlo s povolenou hmotnosťou 3 500 kg a menej - nezáleží na hmotnosti jeho prívesu – bude jazdiť s časovým kupónom 2010.

Na platbu mýta môžete zvoliť rovnako ako na Slovensku dve varianty. Platenie dopredu (pre-pay) na distribučnom mieste a platenie na faktúru (post-pay) uzatvorením zmluvy na kontaktnom mieste alebo u niektorého vydavateľa palivových kariet.

Oba spôsoby platieb pre-pay a post-pay sú rovnaké ako na Slovensku. Predplatné do palubnej jednotky je možné zakúpiť na distribučných (spravidla na čerpacích staniciach) alebo kontaktných miestach. Predplatenú palubnú jednotku možno získať za vratnú zálohu 1550,– Kč a nabitím najmenej 500,– Kč . V prípade spôsobu post-pay je potrebné uzatvoriť zmluvu na kontaktnom mieste a rovnako ako na Slovensku je potrebná prítomnosť prevádzkovateľa vozidla alebo štatutárneho zástupcu, doklady k uzatvoreniu zmluvy a doloženie bankovej záruky.

Viac informácii nájdete na stránke mytocz.cz >>

RAKÚSKO
V Rakúsku sa od 1. 1. 2010 rozdeľujú tarify pre vozidlá z celkovou hmotnosťou nad 3,5 t do troch kategórii podľa emisných tried – A, B, C. V tarifnej skupine A sú zahrnuté nákladné vozidlá s emisnou triedou EURO EEV a EURO 6, v tarifnej triede B nákladné vozidlá s emisnou triedou EURO 4 a EURO 5 a v tarifnej triede C sú zahrnuté nákladné vozidlá s emisnou triedou EURO 0 až EURO 3.

Taktiež platí na vybraných úsekoch zvýšené mýto a na úseku A13 zvýšená sadzba pre jazdu v noci.

Tarify platné od 1.1.2010 >>

Pre viac informácii si môžete stiahnuť tento dokument >>

b