Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

Najlepším vodičom súťaže Scania YETD 2012 sa stal Ír Gabriel Warde

Najlepším vodičom súťaže Scania YETD 2012 sa stal Ír Gabriel WardeGabriel Warde z Írska vyhral vzrušujúce európske finále Scania súťaže mladých vodičov kamiónov YETD 2012. Na druhom mieste sa umiestnil Rus Dmitrey Semenov a na treťom mieste Stephen Lacombe z Francúzska. V sobotu, 8. septembra popoludní, súťažiacich v Södertälje vo Švédsku podporilo takmer 10 000 divákov.

"Bolo skvelé vidieť, ako boli vodiči koncentrovaní a sústredení v priebehu súťaže," hovorí Erik Ljungberg, Senior Vice President a riaditeľ Scania Scania Corporate Relations.
"Gabriel je jediný, ktorý môže sám seba nazývať najlepší mladý vodič kamiónu v Európe, ale myslím si, že všetkých 24 súťažiacich môže byť považovaných za víťazov – za zvládnutie náročných dvoch dní súťažného finále."
Finálový turnaj sa uskutočnil v priebehu dvoch dní a zahŕňal náročné disciplíny z oblasti hospodárnej a defenzívnej jazdy, zabezpečenia nákladu, kontroly vozidla pred jazdou, záchranárskych a hasičských schopností a bezpečného, presného manévrovania. Súťažiaci vo finále museli preukázať, že majú schopnosti a zručnosti zodpovedných vodičov ťažkých nákladných vozidiel.

Prvou cenou v súťaži bolo úplne nové vozidlo Scania R-série v hodnote 100.000 EUR.
Súťaže Scania Young European Truck Driver sa zúčastnilo viac ako 17.000 mladých vodičov kamiónov mladších ako 35 rokov z 24 európskych krajín. Súťaž je hlavnou súčasťou globálnej iniciatívy Scanie pre zodpovednú a bezpečnú jazdu, ktorú Scania zahájila v roku 2003.

"Vodič je jedným z najdôležitejších faktorov v oblasti ťažkej nákladnej doravy," hovorí Erik Ljungberg. "Vozidlá a infraštruktúra majú samozrejme zásadný význam, ale palivovo efektívna a bezpečná jazda je predovšetkým záležitosťou ľudského správania. Cieľom Scanie je prostredníctvom YETD pomôcť zvýšiť počet profesionálnych vodičov, pričom neustále zdôrazňuje ich veľký význam pri ziskovosti dopravných spoločností a bezpečnosti cestnej premávky, rovnako ako pre menší vplyv na životné prostredie.. Chceme pomôcť prilákať viac mladých, schopných vodičov do podnikania v doprave."

Scania súťaž Young European Truck Driver má podporu Európskej komisie a Medzinárodnej únie cestnej dopravy. Nadnárodnými sponzormi súťaže sú Michelin a Volkswagen. Súťaž tiež prebieha v Latinskej Amerike, Afrike a v Ázii. V roku 2012 súťaž prilákala rekordný počet, viac ako 70.000 súťažiacich po celom svete.

Náš slovenský finalista, Roman Vyhonský, si v celoeurópskej konkurencii viedol veľmi dobre, prebojoval sa do najlepšej osemnástky. Držíme mu palce v ďalšom ročníku.

b